Alergija na sunce – kako preventivno delovati i sprečiti njen nastanak Leave a comment

Već nakon prvih sunčanih dana tj. u periodu kada je UV zracenje jače, kod pojedinih osoba moguće su pojave alergija na koži usled dejstva sunca. Postoje različite vrste alergija na sunce, a ukoliko se pojave –ponavljaju se svake godine. Iako su različiti razlozi za nastanak ovakih alergija na koži, s obzirom na poznate uzroke – moguće je delovati preventivno, a tu su i saveti za ublažavanje simptoma alergija na sunce!

Kada se pomene alergija na kozi – crvenilo, osip, sitni plihovi ili mehurići, kao i mali bolni čvorovi neki su od simptoma koji ukazuju na pojavu alergija na sunce. Iako su alergijske reakcije uglavnom povezane sa ujedima i alergijama na određenu vrstu namirnica, alergija na sunce je i te kako česta pojava kada dođu sunčani dani. Ovakvom tipu alergija na koži češće su izložene žene i osobe koje imaju svetliji ten, kao i oni koji pate od pojedinih autoimunih bolesti, oboljenja bubrega ili koriste određene medikamente, a alergija na sunce povezana je i sa naslednim faktorom.

Alergija na kozi – crvenilo i drugih simptomi, uočljivi su na dekolteu, licu, vratu, rukama i nogama (u prevojima); mogu da svrbe i budu neprijatni, a javljaju se nakon par sati ili nekoliko dana od sunčanja odnosno kada je UV zracenje jako, a vi izloženi suncu. Ovakve promene nazivaju se fotodermatoze, a ne zna se pouzdano zašto su određeni ljudi skloniji alergijskim reakcijama na UV zracenje. Pretpostavka je da je njihov imuni sistem nešto drugačiji ili oslabljen, te se alergija na kozi (crvenilo, osip, plihovi i dr.) pojavljuje kao posledica odbrambenog sistema odnosno prepoznavanja kao stranog delova kože koji su bili pod uticajem sunca.

 

Vrste alergija na koži izazvane sunčevim zracima

Jedna od najčešćih je Polimorfna svetlosna erupcija (PLE). Za ovaj tip alergija na kozi, crvenilo i osip su najkarakterističniji na delovima tela gde je UV zracenje bilo izraženo, a simptomi prestaju posle par dana pauze od sunčanja. Ako je alergija na sunce blaža, savetuje se stavljanje hladnih obloga i korišćenje krema za suncanje koje će smanjiti UV zracenje, dok jače reakcije iziskuju konsultaciju lekara radi određivanja terapije, među kojima je i fototerapijav – postepeno izlaganje suncu koje stvara toleranciju kože na UV zracenje. Osim ovog, postoje i drugi tipovi alergija na sunce kao što su Prurigo nodularis koji je najčešći kod dece i karakteriše ga pojava čvorića koji svrbe, zatim Hydroa vacciniforme kojoj su takođe najsklonija deca, a simptomi su pojava mehurića i crvenila koji podsećaju na boginje, Solarna urtikarija tj.koprivnjača koja se pojavljuje vrlo brzo nakon izlaganja suncu i prati je crvenilo i svrab, kao i Fotoalergijska erupcija koja nastaje kombinacijom sunčevih zraka i hemikalija iz određenih krema, parfema, šminke i sličnih proizvoda.

 

Uzroci i saveti protiv alergija na koži koje su posledica UV zračenja

Osim UVA zraka koji su krivci za najveći broj alergijskih reakcija na sunce odnosno PLE vrste alergija na koži, kao uzročnici se javljaju i slobodni radikali koje izaziva UV zracenje. Oni proizvode hemijska jedinjenja visoke reakcije koja oštećuju ćelije, što dalje dovodi do toga da koža ne može da se izbori sa njima, pa imuni sistem reaguje odbrambeno odnosno pojavljaje se crvenilo i drugi simptomi.

Ukoliko spadate u rizičnu kategoriju za dobijanje alergije na sunce, ono što možete da uradite po pitanju prevencije reakcija jeste da kožu već s proleća postepeno navikavate na sunce, a kada dođe leto – izbegavajte sunčanje u vreme kada je UV zracenje najveće i obavezno koristite neku od krema za suncanje i to sa što većim faktorom zaštite! Koristite i zaštitnu odeću, a ukoliko je već došlo do određenog tipa alergije – napravite pauzu od sunčanja, koristite obloge koje će smiriti alergiju, pomoći će i kupanje u vodi u koju ste stavili sodu bikarbonu, određena eterična ulja, jabukovo sirće, kao i upotreba mlečnih proizvoda i drugih namirnica bogatih kalcijumom, vitaminima A, D i E. U ovu svrhu mogu vam poslužiti i dodaci ishrani koji su bogati neophodnim vitaminima i mineralima, kao što su Heliocare Ultra D i Heliocare Oral – oralna zaštita od sunca koja pruža unutrašnju imunološku i antioksidantnu zaštitu kože od štetnih posledica sunčevog zračenja.

 

Koje su najbolje kreme za sunčanje u borbi protiv alergijskih reakcija?

S obzirom da je leti potrebna izrazito kvalitetna zaštita od sunca u vidu krema za suncanje i drugih preparata sa visokim SPF, poželjno je koristiti najbolje kreme za suncanje koje će vas zaštititi od svih vrsta zračenja – ne samo UVA i UVB zraka, već i od infrared i vidljivog dela spektra zraka! Posebno treba obratiti pažnju na nežnu dečiju kožu koja je mnogo osetljivija na sunčeve zrake, pa su za njih stvorene i posebne linije koje čine najbolje kreme za suncanje poput Heliocare 360° Mineral SPF 50+ zaštita od sunca koja je fluidne, 100% mineralne formulacije obogaćene Fernblock®FC i pruža visoku fotoimunoprotekciju, kao i osvežavajući, vodootporan i transparentan Heliocare 360° sprej za decu koji štiti i oporavlja kožu pružajući joj antioksidativnu i imunoprotekciju i Heliocare sprej SPF 50 koji je pogodan za sve tipove kože, a pogotovo namenjen za decu i delove tela koji su pokriveni dlakama!

 

Osim ovih, tu su i drugi sprejevi i najbolje kreme za suncanje iz Heliocare 360° kolekcije koje pružaju komletnu zaštitu od širokog spektra sunčevog zračenja, jer sadrže Fernblock®FC koji obezbeđuje antioksidativnu i imunološku zaštitu, pružajući koži i oporavak od neželjenih uticaja zračenja, kao i mnoge druge korisne supstance i visok zaštitni faktor!

Međutim, ukoliko se suočavate sa izraženim i dugotrajnim alergijskim reakcijama na sunce, obratite se lekaru. Verujte da koža sve pamti, a opasnost od sunca je sve veća, s toga joj pružite celodnevnu i adekvatnu negu i zaštitu, pogotovo tokom letnjih meseci!

Ostavite odgovor