Adekvatnom negom do čistog lica – efikasne metode za lečenje akni Leave a comment

Acne vulgaris predstavljaju jedno od najčešćih problema sa kožom koji je povezan sa pubertetom i hormonskim promenama. On obično nestaje kada prođe pubertet, međutim – kod nekih osoba akne traju ili se mogu pojaviti i u kasnijem dobu. Da li će se ovo desiti, u velikoj meri zavisi od nege kože i primene adekvatne terapije za lecenje akni. Ako se ona ne sprovodi ili je pogrešna, može ostaviti posledice poput ožiljaka i pigmentacija. Saznajte koje su efikasne nemedicinske metode za lecenje akni koje će brzo dovesti do čistog i ujednačenog tena!

 

Činjenica je da se veliki broj devojaka i mladića tokom puberteta susreće sa problemima kao što su pojačano lučenje masnoća na licu i telu, pojačano znojenje i druge hormonske promene. To je normalna pojava, međutim postoje različiti tipovi akni i slučajevi od kojih su neki blagi, neki umereni, a neki ozbiljniji i zahtevaju lekarsku pomoć odnosno lecenje akni medicinskom terapijom kako ne bi došlo do trajnih posledica. Takođe, jedan deo odraslih osoba (pogotovo žene) suočavaju se sa pojavom akni i u kasnijem periodu života. To može biti posledica masne kože odnosno prekomernog lučenja masnoća, neadekvatne nege i šminke, izloženosti zagađenjima i drugim spoljašnjim faktorima, stresa, neadekvatne ishrane, genetskog faktora,…

 

Koji god da je razlog za pojavu akni, one mogu biti uporne i ostaviti ne samo ožiljke i hiperpigmentacije na licu i telu, već utiču i na samopouzdanje i izazivaju emocionalni stres. Da do neželjenih posledica ne bi došlo, važno je da se pridržavate saveta za lecenje akni i negujete lice proizvodima koji su namenjeni za masnu kožu kao što su preparati za čišćenje lica bez sapuna, krema protiv akni, hidratantna krema za lice, maska za masnu kozu i slični koji se ubrajaju u nemedicinsku terapiju za lecenje akni. Možda je još važnije da delujete preventivno protiv njihove pojave, a da biste to postigli potrebno je da znate kako i zašto akne nastaju.

 

Faktori i uzroci nastanka akni

Akne, bubuljice i miteseri nastaju onda kada naša koža proizvodi više sebuma nego što je potrebno, a ujedno se ne vrši adekvatno i dovoljno čišćenje lica odnosno uklanjanje mrtvog sloja ćelija sa kože. Te mrtve ćelije se talože u korenu dlake i stvaraju mekani čepić koji izaziva oticanje, te nastanak komedogena ili mitesera na licu, vratu, grudima, ramenima i/ili leđima. Ukoliko je to blaži slučaj, neće ih biti u velikoj meri i obično ne dovode do ozbiljnih problema. Međutim, kod težih slučajeva koža biva crvena usled infekcije ili upale folikula dlake u dubljim slojevima kože odnosno u lojnim žlezdama, pa se pojavljuju upaljene akne i bubuljice (pustule ili papule) ili se pak stvaraju ciste ispod površine kože. Ovako ozbiljni slučajevi zahtevaju konsultaciju se sa dermatologom radi odgovarajuće terapije.

Ipak, najveći broj slučajeva je sa blagim ili umerenim aknama koje su posledica faktora poput:

 

 

  • seboreje– preterano lučenje sebuma koji je inače zadužen za podmazivanje kože i kose,
  • hiperkeratoze– zadebljanje površinskog sloja kože (ako čišćenje lica nije redovno);
  • bakterija– nagomilane i kolonizovane mogu začepiti koren dlake, inače su bezopasne.

 

Ono što može da pogorša stanje kože jeste ishrana koja se bazira na unošenju dosta ugljenih hidrata i mlečnih proizvoda, zatim konzumiranje cigareta, kao i upotreba šminke i preparata za negu kože koji su komedogeni odnosno dovode do začepljenja pora.

 

Pravilna nega masne kože sklone aknama

Generalni savet kada je nega lica u pitanju jeste umivanje mlakom vodom i obavezno temeljno čišćenje lica adekvatnim preparatom. Što se tiče masne kože sklone aknama, potrebno je da sredstvo za čišćenje lica bude bez sapuna, jer ono neće isušiti kožu (suva koža lučiće još više masnoća što dovodi do kontra-efekta). Jedan od takvih proizvoda dolazi iz Sesderma kompanije. U pitanju je Salises kozmetička linija proizvoda formulisanih na bazi slobodne i lipozomalne salicilne kiseline, te predstavlja idealan izbor za kožu sklonu aknama. Salises penasta krema za čišćenje lica bez sapuna vrši dubinsko čišćenje masne kože, a osim salicilne kiseline, sadrži i Aloe veru, triklosan, kao i ekstrakte ovsa, mimoze i kamilice.

Nakon ovog koraka sledi krema protiv akni odnosno hidratantna krema za lice za masnu kožu. S obzirom da je masnoj koži poremećena barijerna funkcija, bitno ju je zaštititi od spoljašnjih uticaja i obezbediti joj dovoljno vlažnosti. Savršena krema protiv akni je ona koja je fluidna i lagane strukture. To može biti hidratantna krema za lice u vidu gela kao što je Salises hidratantni gel krem za kombinovanu kožu sa salicilnom kiselinom, nikotinamidom, kompleksom za regulaciju sebuma, solima cinka, Aloe verom, kamilicom, pantenolom i drugim sastojcima koji umiruju kožu, kao i Acnises Young gel krem sa stabilizovanim vitaminom C, kompleksom za čišćenje, posvetljujućim pigmentima i esktraktom slatke pomorandže, a koji predstavlja idealnu dnevnu negu lica i hidrataciju masne kože sklone aknama.

Osim hidratantnih krema protiv akni, od pomoći može biti i maska za masnu kozu lica. Već znamo da je povremeno poželjno uraditi piling lica radi uklanjanja mrtvih ćelija, nakon čega se nanosi i maska. Kad je masna koža u pitanju, ovaj korak može se raditi i češće preparatima namenjenim za ovaj tip kože. Salises Adstrigentna maska za masnu kozu i kožu sklonu aknama čisti i normalizuje kožu lica uz pomoć glikolne kiseline, cinka i mente.

Masna i aknozna koža možda više od svih tipova zahteva posebnu negu kako bi se zaustavilo prekomerno lučenje masnoća i obezbedio čist ten bez sjaja. Ne samo da je potrebna redovna nega lica i tela proizvodima namenjenim za masnu kožu, već je poželjno da odabrana hidratantna krema za lice sadrži i SPF faktor radi zaštite od sunca. Takođe, izbegavajte i druge faktore koji mogu da iritiraju kožu (vetar, toplota, agresivno čišćenje, itd.), koristite nekomedogene proizvode za negu i nekomedogenu šminku koju je obavezno skinuti pre spavanja, suzdržite se od ceđenja akni, bubuljica i mitesera, a u svrhu njihovog uklanjanja radije posetite kozmetički centar u kojem će stručnjaci znati da vam preporuče odgovarajući tretman.

Ostavite odgovor