Akne i bubuljice – kako im stati na put? Leave a comment

Spremate se za važan sastanak, proslavu ili bilo koji poseban događaj i taman kad ste pomislili da je sve onako kako treba – na licu se pojavi bubuljica (ili u još gorem slučaju više njih). Iako se akne i bubuljice češće povezuju sa pubertetom, ni odrasle osobe nisu u potpunosti pošteđene od njihove pojave. Kada nas neprijatno iznenade, jedino o čemu tada razmišljamo jeste – kako ukloniti akne i bubuljice odmah?! Postoje brojne taktike za to, ali koja od njih je prikladna za vaše stanje odnosno tip akni ili bubuljica?

Neko ih naziva bubuljice, neko akne, ali istina je da ovi nazivi zapravo predstavljaju različita stanja nepravilnog rada lojnih žlezda i folikula. Usled toga dolazi do prekomernog lučenja masnoća najčešće na koži lica, ali i vrata i dekoltea, a akne i bubuljice često se pojavljuju i na grudima i leđima. Hormoni su najčešći krivci za njihovu pojavu, te u pubertetu gotovo da nema osobe koja ih nije imala! Ali, akne i bubuljice iz različitih razloga mogu da se pojave i na koži odraslih. Ipak, nisu sve akne i bubuljice istog tipa, te se ni ne tretiraju na isti način kada ih se želite rešiti. Pa, kako da znate koji je tip akni i bubuljica pogodio vašu kožu?

Vrste akni i kako ih ukloniti

Iako nas masnoće na koži štite od različitih uticaja iz spoljašnje sredine, kada iz bilo kog razloga dođe do prekomernog lučenja sebuma – nastaju masna koža i proširene pore, koje se često na kraju pretvore u dosadne akne i bubuljice. Jer, ovakve promene na površini kože imaju za rezultat to da se folikuli zapuše, te prvo nastaju miteseri (zatvoreni kanali lojnih žlezda kao početni stadijum akni), a zatim i različiti tipovi akni.

Na početku se pojavljuju zatvoreni komedoni tj. manje potkožne bubuljice, koje mogu biti neupaljene i upaljene (svaka od ovih vrsta ima i svoje podvrste). Ukoliko nisu upaljene, lako ćete ih ukloniti uz pomoć preparata sa salicilnom kiselinom kao što su Sesderma Salises proizvodi, posebno formulisani za masnu kožu sklonu aknama. Salicilna kiselina otklanja površinski sloj mrtvih ćelija i tako vrši ciscenje koze, odnosno sprečava zapušavanje pora i obezbeđuje regeneraciju novog sloja kože.

Ukoliko se suočavate sa upaljenim bubuljicama (crvene, otečene i bolne na dodir), a potrebno vam je brzo i lako rešenje za uklanjanje, probajte sa određenim prirodnim metodama kao što su kockice leda koji će smanjiti otok i crvenilo; sok od limuna koji utiče na isušivanje bubuljica; beli luk koji deluje antiupalno, te regeneriše bolno mesto; pasirani paradajz; med (najbolje u kombinaciji sa cimetom),… Ovi prirodni antibiotici neće ih baš odmah ukloniti, ali će smanjiti upalu, a time i primetnost bubuljice na licu.

Ono što je sigurno u borbi protiv različitih vrsta akni jeste to da vaša nega koze mora biti redovna i prilagođena vašem tipu. Ovo posebno važi za masnu kožu koja je već po samoj svojoj strukturi sklonija pojavi akni i bubuljica.

Čišćenje kože – prvi i osnovni korak u borbi protiv akni i bubuljica

Da pore ne bi bile zapušene, najvažnije je da ciscenje koze sprovodite redovno i temeljno. To podrazumeva umivanje ujutro i uveče odabranim blagim sredstvom za ciscenje koze, najbolje onim koje ne sadrži sapun. Jer, sapun isušuje kožu, a to utiče na veću proizvodnju sebuma, što pogotovo masnoj koži nikako ne pogoduje. Ciscenje koze ujutro važno je kako bi se uklonile masnoće proizvedene tokom noći, dok je večernje ciscenje koze bitno za otklanjanje svih nečistoća kojima smo bili izloženi tokom dana, kao i za skidanje šminke ukoliko je koristite.

Sesderma Salises Foamy Free Cream – penasta krema za čišćenje bez sapuna idealna je za dubinsko uklanjanje viška sebuma i nečistoća sa mešovite, masne i kože sklone aknama. Nanosi se na prethodno vlažnu kožu, nežno se umasira, a zatim ispere. Sadrži slobodnu i lipozomalnu salicilnu kiselinu, Aloe vera, ekstrakt ovsa, kamilice, mimoze i druge aktivne sastojke koji utiču na smanjenje upalnih procesa i sprečavanja nastanka akni.

Kakva treba da je nega kože koja je sklona aknama?

Bilo koji tip kože da imate, nega lica treba obavezno da uključi proizvode koji će je hidrirati tokom dana i obezbediti joj zaštitu od različitih spoljašnjih uticaja. Od ovog pravila nije izuzeta ni masna koža, te je pogrešno uverenje da ovom tipu nije potrebna nega lica u vidu određene hidratantne kreme. Ipak, treba imati na umu da je nega koze koja je sklona aknama posebno „osetljiva“ kategorija, te ukoliko je vaš tip kože takav – poželjno je da u svoju upotrebu uvrstite neku od krema za akne.

Kad je u pitanju nega koze sklone aknama, preporučujemo vam jednu od najboljih krema za akne za masnu i mešovitu kožu, novu na našem tržištu: Salises Moisturizing Gel Cream – hidratantna gel krema za akne sa slobodnom i lipozomalnom salicilnom kiselinom i drugim aktivnim materijama. Poznato je da koži sklonoj aknama posebno prijaju gelaste teksture krema koje nisu „teške“, te će ovakva nega lica regulisati nivo sebuma, ukloniti mrtve ćelije kože, otpušiti pore, sprečiti nastanak novih i smanjiti postojeće nepravilnosti. Ova krema za akne nanosi se ujutro i uveče na pretnodno očišćenu i suvu kožu.

Još jedna od pogodnih krema za akne namenjena mlađoj koži jeste Sesderma Acnises Young Cream Gel. Uz pomoć ove gel kreme koja sadrži stabilizovani vitamin C, kompleks za čišćenje, posvetljujuće pigmente i druge aktivne supstance, vaša nega lica će biti potpuna! Krema vrši dnevnu i noćnu hidrataciju masne kože koja je sklona aknama i reguliše proizvodnju masnoća, čime se sprečava zapušavanje pora i druge prateće probleme. Obezbedite vašoj koži upravo ono što joj najviše treba, a ako vam je potrebna pomoć – uvek nas možete pitati za savet!

Ostavite odgovor