Kako negovati lice čija je koža masna ili mešovita? Leave a comment

Mešovita i masna koža zadaju velike muke kada su u pitanju čišćenje lica i nega, pogotovo ako upotrebljavate neadekvatne proizvode i vodite se zabludama. Osim greške u vezi sa upotrebom krema koja je česta među pripadnicima ovog tipa kože (odstustvo kreme za hidrataciju), tu su i druge zablude i dileme kako negovati lice. Da ne biste mislili o tome koje sredstvo za ciscenje koze i druge proizvode za negu treba da koristite, predstavljamo vam nekoliko saveta i preporuka.

 

S obzirom da je naše lice prekriveno porama koje proizvode prirodnu masnoću radi održavanja vlažnosti kože i njene zaštite, u određenom periodu možete se susresti i sa prekomernom proizvodnjom sebuma koja dovodi do proširenja i začepljenja pora, pojave akni, bubuljica, mitesera i sličnih problema. Ovo je odlika mešovite i masne kože, a osim u pubertetu – moguće je da se pojavi i kasnije usled genetske predispozicije, starenja, neadekvatne nege, stresa i drugih faktora. Određene uzroke ne možete promeniti, ali je adekvatnom negom moguće uticati na zaustavljanje preteranog lučenja masnoća.

Mešovita i masna koža predstavljaju najproblematičnije tipove i zato je potrebno obratiti posebnu pažnju na to kakva sredstva za ciscenje lica upotrebljavate, koliko često i kako negovati lice nakon čišćenja da bi se sprečila povećana proizvodnja masnoća. Ovde se često prave greške koje su vezane za čišćenje lica i negu masne i mešovite kože.

Jedna od zabluda je da će često čišćenje lica smanjiti masnoću, pa se masna koža preterano čisti što dovodi do još veće proizvodnje sebuma, a tu je i zabluda da masnoj koži nije potrebna hidratacija, te se izbegava upotreba hidratantnih krema za lice, što takođe ima negativan uticaj na proizvodnju masnoća. Ako ste se pitali čime i kako negovati lice čija je koža masna ili mešovita, evo par neophodnih koraka i trikova.

 

Kako izgleda pravilno čišćenje lica mešovite i masne kože?

 

Redovno i pravilno čišćenje lica predstavlja prvi, osnovni i najvažniji korak za masnu i mešovitu kožu, jer se samo na taj način može ukloniti sjajan izgled lica bez podsticanja dodatnog lučenja masnoća, zapušavanja pora i drugih problema karakterističnih za ove tipove kože. Za ovaj korak neophodna vam je odgovarajuća temperatura vode i adekvatno sredstvo za ciscenje koze poput pena za ciscenje lica, odnosno to su sva ona sredstva za ciscenje lica koja su prilagođena vašem tipu. Odabrano sredstvo za ciscenje koze koristite najmanje jednom dnevno, a najbolje ujutro nakon buđenja i uveče pred spavanje.

Za vas nisu agresivna sredstva za ciscenje lica, kao ni vruća voda već naprotiv – za umivanje koristite mlaku ili hladnu vodu, a kao sredstvo za ciscenje koze upotrebite proizvod koji neće isušiti kožu. U to spada blaga pena za ciscenje lica ili losion za ciscenje lica bez alkohola i na prirodnoj bazi sa različim biljnim ekstraktima i salicilnom, glikolnom, laktobionskom, AHA/BHA i drugim prirodnim kiselinama. Takva je npr. pena za ciscenje lica Neostrata Foaming Glycolic Wash koja je bez sapuna, parfema i alergena, a reguliše pH vrednosti kože uz smanjenje pora i blagu eksfolijaciju, ali nije preporučljiva za osetljivu kožu.

Ukoliko je vaša koža masna i osetljiva, bolje je da koristite losion za ciscenje lica kao što je Neostrata Facial Cleanser koji je sa glukonolaktonom, hipoalergijski, bez sapuna i parfema, te predstavlja nežno i efikasno sredstvo za ciscenje koze koje dovodi do eksfolijacije bez isušivanja i iritacije. Za normalnu i mešovitu kožu, tu je losion za ciscenje lica Neostrata Clarifying Facial Cleanser koji sadrži salicilnu i bademovu kiselinu, glukonolakton i ulje čajevca, bez sapuna je i ima snažno aktibakterijsko dejstvo, a predstavlja penasti gel koji dubinski čisti kožu, neutrališe bakterije i utiče na poboljšanje teksture kože.

 

Tonik za lice – korak koji ne smete izostaviti nakon čišćenja lica

 

Mnogi ljudi izbegavaju da koriste tonik za lice zbog neznanja o blagodetima koje pruža ovaj proizvod, ili ga pak upotrebljavaju pogrešno. Poenta je u sledećem – tonik za lice uklanjanja sloj mrtvih ćelija, sapun i eventualno prisutni kamenac iz tvrde vode, te koži vraća pH vrednost i deluje antibakterijski, ujednačava ten, osvežava, hidrira, a takođe je moguće odabrati tonik za lice prema tipu kože. Poželjno je da sadrži neku od prirodnih kiselina, a na masnu i mešovitu kožu deluje tako da sužava pore i sprečava isušivanje kože. Obavezan je korak posle čišćenja, a pre nanošenja kreme za lice.

Jedan tome sličan proizvod je Neostrata Oily Skin Solution – rastvor za masnu kožu sa glikolnom kiselinom bez mirisa koji otklanja višak sebuma i druge prisutne masnoće, čisti zapušene pore, osvežava i tonira kožu, a koristi se nakon čišćenja i tokom dana kako za lice, tako i za telo.

 

Ne zaboravite na hidrataciju kože, čak i ukoliko je masna!

Kada koža nije hidrirana, proizvodi masnoće da bi nadoknadila nedostatak. Opet zbog zabluda, mnogi misle da masna koža ne zahteva dodatnu hidrataciju, pa ipak – ovo je potrebno svakom. U tu svrhu možete koristiti hidratantnu kremu i serum za lice, naravno prilagođene vašem tipu kože. Za masnu i mešovitu kožu bitno je da su krema i serum za lice bez masnoća. Takvi su:

 

  • Endocare Tensage serumza lice za sve tipove kože, lagan, brzo upijajući, ima antiaging efekat, deluje antioksidativno i obnavljajuće, a koži pruža blistav i ujednačen ten,
  • Neostrata Sheer Hydration SPF 35dnevni hidrator za masnu kožu sa NeoGlukozaminom i biljnim ekstraktima koji nežno vrši eksfolijaciju kože i obnovljanje ćelija, koriguje mašćenje, umanjuje starosne fleke i fleke od akni i ima antiaging efekat,
  • Neostrata Ultra Daytime Smoothing Creamza hidrataciju i podmlađivanje kože normalnog i mešovitog tipa sa zaštitnim faktorom koja ima glikolnu i limunsku kiselinu, te efikasno uklanja znakove starenja, pospešuje strukturu, tonus i boju kože.

 

Odaberite proizvode po vašoj meri i više nikada nećete imati probleme sa kožom lica i tela!

Ostavite odgovor